Co je nového v jazycích?

26.11.2019
Už od roku 1988 je jméno berlínského veletrhu ExpoLingua spojené s fascinací jazyky, kulturní diverzitou, mezinárodním vzděláváním a zkušenostmi se zahraničním studiem. Na takovém místě rozhodně nemohl chybět tým Agentury Germa.

 

Na 32. ročník mezinárodní akce jsme vyrazili v pátek 22. listopadu tak, abychom stihli alespoň nějaké jazykové workshopy. Ačkoliv jsme nezvládli začátek kurzu čínské malby tuší, náplastí byl seminář lektorky ze společnosti Cambridge Assessment English o digitálních nástrojích, které se dají použít pro výuku jazyků. Seminář byl samozřejmě zaměřen na anglický jazyk a my se seznámili s několika velice šikovnými aplikacemi, které mohou oživit výuku jazyka. Zdrojem informací pro samotné učitele může být například portál TheDigitalTeacher.com, kde se dá najít hromada informací a nápadů pro výuku. Aplikace Write&Improve, která se dá najít na stránce WriteandImprove.com, může dokonce i samoukům pomoci vylepšit psaný text. Na stránce aplikace si vyberete svou úroveň znalostí a následně také téma eseje nebo krátkého textu, který posléze napíšete. Výsledky s návrhy na vylepšení dostanete prakticky vzápětí po odeslání textu.  Zdarma je například také aplikace Quizlet, která vám pomůže s procvičováním slovíček.  

 

Během procházky mezi jednotlivými stánky nám nemohl uniknout poměrně velký počet digitálních aplikací pro jazykovou výuku. Zaujal nás především stánek aplikace uTalk, která nabízí výuku prakticky jakéhokoliv jazyka na světě. Zakladatel firmy Richard Howeson nám vysvětlil, že uTalk k výuce využívá přirozené lidské hravosti a jazykové kurzy jsou tak složené víceméně ze sledu různých her a hříček. Veškerý mluvený projev je namluven rodilými mluvčími, takže student neriskuje, že by se snad naučil jazyk od nějakého robota.

U českých vystavovatelů jsme se zastavili na stánku aplikace Engramo, která nabízí individualizovanou výuku angličtiny zaměřenou na středně pokročilé a pokročilejší uživatele. Program je schopen analyzovat vaše chyby a pomoc vám se z nich poučit.

 

Veliká nabídka panuje také mezi jazykovými pobyty. Na delší dobu jsme se v této sekci zdrželi u prezentace English Quest Camps. Tato společnost nabízí jazykové tábory pro skupiny maximálně 40 studentů ve věku 12-17 let prozatím na třech místech v Evropě – ve Španělsku, Portugalsku a na Kypru.

Vzhledem k naší práci překladatelů a tlumočníků jsme nemohli vynechat stánek společnosti Trados, která nabízí takzvaný CAT software, tedy nástroje, které pomáhají optimalizovat překladatelskou práci. Shodli jsme se na tom, že ačkoliv například online překladatelské nástroje jako je Google Translate nemohou práci překladatelů plnohodnotně nahradit, určitě jde o směr, kterým se bude celý obor do budoucna ubírat. Jsou určité druhy překladů, kde budou překladatelé v budoucnosti působit víceméně jako korektoři strojově přeloženého textu.

 

Dvě třetiny týmu agentury na veletrhu se zaobírají německým jazykem, takže bylo naší povinností navštívit stánek, kde se prezentovalo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem. Jde o plzeňskou organizaci, která podporuje mezinárodní spolupráci v oblasti práce s mládeží. Tandem nabízí nejen mimoškolní spolupráci a spolupráci škol, ale také třeba odbornou praxi, online kontaktní databázi, nebo portál pro mládež www.ahoj.info.

 

 

ExpoLingua je obří akce, která se koná v Ruském domě v samotném srdci Berlína. S klidným srdcem jí můžeme doporučit každému zájemci o jazyky, učiteli jazyků nebo studentovi, který se zajímá třeba o jazykové pobyty.